Ideja, da bi pri Društvu MOST začeli s kamnoseštvom, se je porodila spomladi 2002 na zaključnem izletu po Krasu, kjer nas je navdušil naravni kamen in iz njega izklesani izdelki. Že v naslednjem letu se je v kamnoseško delavnico vpisalo 11 ljubiteljev kamna. Našli so mentorja in prostor ter nabavili orodje. Začeli so klesati, brusiti, gladiti in nastajali so prvi izdelki, ki so jih razstavili ob koncu študijskega leta. Lepe kamnoseške stvaritve so privabile vedno nove člane. Letos je v dveh skupinah že preko trideset. Večja skupina, ki šteje 21 članov, deluje v Mančah.
Obdelava in oblikovanje kamna je naporno fizično delo, ki zahteva tudi veliko znanja in spretnosti. Poznati je potrebno različne vrste kamna, njegovo strukturo in lastnosti ter obvladati tehnike in veščine obdelave. Za oblikovanje so pomembne ideje, ustvarjalni navdih ter veliko časa in potrpljenja. Slednjega našim kamnosekom ne manjka, znanje pa jim posredujejo mentorji (kamnoseški mojstri, kiparji). Vedenje o kamnu, njegovi uporabnosti, orodju za obdelavo, si kamnoseki dopolnjujejo z ogledi kamnolomov in obiski sejmov (Carrara, Verona, Nürnberg). Veliko znanja in veščin so pridobili tudi na posebej organiziranih delavnicah na Braču, v Pliskovici, Dragočajni in Povirju ter v več kiparskih kolonijah v Zagradu pri Škocjanu na Dolenjskem.
Skupina je v enajstih letih delovanja svoje stvaritve predstavila na mnogih razstavah doma in v tujini. Vseh razstav je bilo preko štirideset. Večina jih je bila skupinskih, nekateri člani pa so imeli tudi svoje samostojne razstave.
Kamnoseki dajejo društvu MOST svojevrsten pečat. V praktičnem uresničevanju svojih zamisli najdejo rešitve v obliki estetskega likovnega izražanja. Izpod njihovih spretnih rok prihajajo lepe, dragocene in trajne unikatne stvaritve. Včasih so uporabne, včasih v okras, vedno pa v veselje in zadovoljstvo avtorja. Pomembno pa je tudi dejstvo, da, čeprav v malem, obnavljajo tradicijo kamnoseštva v našem okolju.
Marjan Polanc
foto: Marjan Polanc, zasebni arhiv