V Kosmačevem rovu Delavski dom Trbovlje – Trbovlje novomedijsko mesto predstavlja rudarsko dediščino trboveljske doline na novomedijski način
45. MINFOS / Kosmačev rov / 13.-14. maj 2017 / Tržič
V Kosmačevem rovu Delavski dom Trbovlje – Trbovlje novomedijsko mesto predstavlja rudarsko dediščino trboveljske doline na novomedijski način. Skozi zvoke, ki smo jih posneli, ko je rudnik še deloval in videoprojekcije bodo obiskovalci lahko zgodovino rudarstva doživeli skozi nove tehnologije, z navidezno in razširjeno resničnostjo. Tako želimo prikazati in prenesti vrednote, navade in izkušnje iz industrijske dobe, ki nepreklicno izginja – v informacijsko, postindustrijsko dobo. S prikazom v Kosmačevem rovu bodo obiskovalci lahko videli delček tega, kar pripravljamo v Trbovljah – v juniju namreč odpiramo Virtualni muzej rudarstva, 4. dritl. Več lahko izveste na: www.4dritl.si in www.dd-trbovlje.si. Vabljeni v Trbovlje!
Zavod za kulturo Delavski dom Trbovlje je osrednja kulturna institucija v občini Trbovlje. Upravlja in skrbi za izvajanje programa v Delavskem domu Trbovlje, Rudarskem domu in Gradiču, nekdaj lovskemu dvorcu grofov Celjskih, ki velja za najstarejšo hišo v Trbovljah.
Stavba Delavskega doma Trbovlje je bila zgrajena leta 1956 in 29. novembra tega leta na posebni slovesnosti predana v uporabo. Pročelje stavbe krasi mozaik kiparja Marija Preglja, za katerega je avtor leta 1958 prejel Prešernovo nagrado, najvišje državno priznanje za dosežke v kulturi. V stavbi se nahajajo velika gledališka dvorana, kino dvorana, dve manjši predavalnici, dve galeriji in dve avli primerni za prireditve. Znotraj Delavskega doma ima svoje prostore več v občini delujočih društev. Poleg gledaliških in filmskih predstav v Delavskem domu skozi vse leto potekajo številne razstave, koncerti in druge kulturne prireditve, prostori pa so na voljo tudi za poslovna srečanja in seminarje.
V zadnjem času se je Delavski dom Trbovlje uveljavil kot eden od centrov novomedijske kulture, ne le na državnem temveč tudi svetovnem nivoju. Zasluga za to gre projektu Trbovlje Novomedijsko mesto, ki v okviru zavoda pokriva področje ustvarjanja v novih medijih. Preko njega se Delavski dom Trbovlje kot organizator in (so)producent povezuje tako s slovenskimi kot tujimi institucijami na področju novomedijske umetnosti (University of Arts and design Linz (AT), Institute of Advanced Media Arts and Science IAMAS (JP) ).
V javnosti najbolj prepoznaven dogodek s tega področja je vsakoletni festival novomedijske umetnosti Speculum Artium, ki je že gostil ugledna imena tako s področja visoke tehnologije (Hiroshi Ishiguro, Honda Robotics), kot umetnikov ki se pri svojem ustvarjanju poslužujejo le-te (npr. Stelarc). Omeniti velja tudi festival umetniškega videa Digitalbigscreen, ki predstavlja izbrane video izdelke na velikem projekcijskem platnu kino dvorane. Skozi vse leto Nova galerija Delavskega doma predstavlja javnosti nove projekte s področja novomedijskih kulturnih vsebin.