47. MINFOS / Mednarodni dnevi mineralov, fosilov in okolja / 11.-12. maj 2019 / 11.-12. May 2019
Območje, ki ga letos predstavljamo na razstavi MINFOS 2018 je z geološkega vidika zagotovo najbolj raznovrstno v Sloveniji. Širšo okolico Dravograda in Raven na Koroškem gradijo metamorfne kamnine v katerih najdemo pegmatitne žile s kristali turmalina dravita (TL) velike kristale turmalina šorlita in še mnoge druge minerale. Rudnik Mežica v katerem so preko 350 let kopali svinčevo in cinkovo rudo je danes zaprt za rudarjenje. Tradicijo rudarjenja in mineraloško bogastvo lahko obiskovalci vidijo v Muzeju in Geoparku Karavanke. Rudnik je svetovno znan po svojih kristalih wulfenita, kalcita, cerussita … V rudniku in na Pobočjih Pece je bilo najdenih tudi veliko fosilov. Za zbiralce najzanimivejše, pa tudi najredkejše so s piritom zapolnjene školjke.
Južno od Črne na Koroškem je ozemlje zaradi geološke zgradbe iz granita, tonalita in termometamorfnih kamnin kordieritni skrilavec in andaluzitno kordieritni skrilavec, pojavih diabaza in metamorfnimi kamninami zagotovo najbolj raznovrstno pri nas. Temu primerna je tudi pestrost mineralov. Krivec za kamninsko raznovrstnost je Periadriatski prelom ki je najpomembnejša geološka struktura med Črno na Kor. in okolico Kamniško-Savinjskih Alp.
Pred 20. mio let se je v morskem okolju v oligocenu vulkanski pepel in prah usedal v plasteh in tvoril tuf, ter vulkansko kamnino andezit, ki gradita širše področje Smrekovca. Na Smrekovcu je edino znano primarno nahajališče ahatov v Sloveniji.
Raduha s svojo Snežno jamo, najdenimi okostji jamskega medveda, ter velikimi kristali kalcita zahodno od Smrekovca je edinstvena pri nas.
Velenjska kotlina s premogovnikom lignita, jantarjem, kalcitom in najdenimi fosili, opuščenimi rudniki cinka v okolici Šoštanja, Rotovnikovo jamo, več opuščenimi rudniki železa med Šoštanjem in Pirešico samo dopolnjuje geološko pestrost predstavljenega ozemlja. Kamnolomi apnenca v Savinjski dolini, nahajališče antimonove rude pri Lepi njivi, boksita na več lokacijah , ter številne geološke posebnosti in najdbe fosilov so vezane na nastanek Kamniško – Savinjskih Alp, ki so nastale v kredno-terciarni orogenezi.
Veliko uglednih znanstvenikov je raziskovalo omenjeno ozemlje. Posebej izpostavljamo rudarskega geologa Lipolda Marka – Vincenc, roj. 19. jan. 1816 v Mozirju, umrl 22. apr. 1883 v Idriji, ki je v takratni Avstro – ogrski monarhiji s svojimi raziskavami veliko prispeval k napredku poznavanja številnih rudišč in izboljšavam tehnoloških postopkov pridobivanja mineralnih surovin.
Na tako velikem in geološko pestrem ozemlju je še vedno dovolj neraziskanih področij. Možnosti novih najdb mineralov in fosilov pa so vezane na vztrajnost raziskovalcev. Nekaj tega bogastva bo predstavljenega na razstavi letošnjega MINFOS-a.
Član DPMF Slovenije
Zmago Žorž
Že šestinštirideseto leto se bomo drugi vikend v maju v organizaciji Turističnega društva Tržič, Društva prijateljev mineralov in fosilov Slovenije ter v sodelovanju s Prirodoslovnim muzejem Slovenije, v Tržiču, na Mednarodnih dnevih mineralov, fosilov in okolja, srečali številni ljubitelji naravne dediščine.
Druži nas zanimanja za minerale, fosile, drage in poldrage kamne ter ostale skrivnosti zemlje. Raziskano, neraziskano ter vse tisto, za kar kar slutimo, da nekje čaka in da skupaj odkrijemo. Obiskovalcem je v času razstave na voljo program, kjer prav vsak najde kaj zanimivega zase. Skupaj lahko pokukamo v dogajanja izginulih svetov in spoznavamo zaklade iz geološke zgodovine naše Zemlje. Z ogledi strokovnih razstav obogatimo znanje in se pogovorimo s strokovnjaki. Veliko zanimanja je namenjeno tudi izobraževalnim in ustvarjalnim delavnicam.
Stojnice prodajnih razstavljavcev z mednarodno udeležbo iz držav EU, držav bivše Jugoslavije, Afganistana, Pakistana, Rusije, Maroka, Indije in drugih so paša za oči, ponudba tako naravnih, neobdelanih mineralov, kot tudi obdelanih, je pestra in kvalitetna. Ljubiteljice in ljubitelji nakita iz dragih in poldragih kamnov lahko na enem mestu najdejo največjo izbiro, ki je na voljo v Sloveniji na enem mestu. Zanimivo doživetje so vodeni ogledi v Dovžanovo sotesko, ki je zaradi edinstvenega nahajališča paleozojskih kamnin zavarovana kot naravni spomenik. Vrata za ogled zbirk pa odprejo tudi tržiške galerije in muzeji.
International Days of Minerals, Fossils and Environment
Date: second weekend in May
Location: Sport Hall Tržič
Experts and admires from Slovenia and abroad gather in Tržič, every second weekend in May. International Days of Minerals, Fossils and Environment is one of the largest such events in Europe. The event includes an exhibition on geology and palaeontology as well as specialist lectures and excursions to geologically characterized areas of Tržič area (The Dovžanova soteska Gorge, former quicksilver mine, etc.). The first exhibition took place in 1973. The initiator was the French town of Ste. Marie aux Mines. At first, it was a small local event but over the years, it has grown into a significant international event. First visitors were mostly geologists and palaeontologists. Today the event attracts over 3.000 visitors.
Journees internationales des mineraux, des fossiles et de l’environnement
Lieu: Hall olympique de Tržič
Date: deuxième week-end de mai
Chaque deuxième week-end en mai, se réunissent à Tržič des experts et des amateurs de minéraux et de fossiles de Slovénie et de l’étranger, à l’occasion d’une manifestation qui a vu le jour en 1973. La première exposition de minéraux et de fossiles a été réalisée sur initiative de la ville française de Sainte Marie aux Mines, jumelée avec Tržič, et grâce à la collaboration de l’Association touristique de Tržič. Au début, il s’agissait d’une petite manifestation locale qui présentait principalement les richesses minérales et géologiques de l’ex-Yougoslavie. Au cours des années, l’exposition s’est élargie pour devenir un événement international de grande envergure. Les visiteurs des premières expositions étaient principalement des experts en géologie et paléontologie. Aujourd’hui, l’exposition présente une des majeures manifestations de ce genre en Europe; en effet, selon le nombre de visiteurs, elle se situe à la troisième place et selon le programme éducatif, de recherche, de formation et de culture, elle occupe la première place. Le nombre moyen de visiteurs au cours des deux journées de l’exposition est d’environ 3.000. Vous pouvez visiter l’exposition de vente et participer à de nombreux ateliers professionnels, séminaires et tables rondes.